Endoskopia

(wziernikowanie narządów) jest to badanie, które umożliwia lekarzowi oglądanie narządów oraz ich ocenę. Badanie wykonywane jest przy pomocy sztywnego lub giętkiego instrumentu grubości 0.5cm wprowadzanego do przez usta, nos lub ucho .

W jakim celu wykonuje się badania?

Endoskopię krtani wykonuje się w przypadku występowania takich objawów jak: chrypa, bezgłos., przewlekły ból  gardła, zaburzenia połykania. Badanie to może być także użyte do oceny strun głosowych lub krtani po zabiegach chirurgicznych. Pozwala wykryć wcześnie nowotwór.

Endoskopię uszu wykonuje się celem pogłębienia diagnostyki wycieków usznych oraz dla oceny rozległości urazów.

Endoskopia nosa wskazana jest gdy występuje trudność w oddychaniu przez nos.

Jakie przygotowanie wymagane jest przed badaniem?

Przed badaniem endoskopowym nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie.

Czego można spodziewać się podczas endoskopii?

Przed zabiegiem endoskopii krtani znieczula się gardło środkiem znieczulającym w sprayu. Zwiększa to komfort badania. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Endoskop jest wprowadzany przez usta.

Podczas badania endoskopowego uszu i nosa znieczulenie nie jest potrzebne, pacjent musi jedynie spokojnie siedzieć.

Obraz widoczny na ekranie endoskopu jest w całości rejestrowany i nagrywany na płytę CD. Dzięki temu możliwe jest kontrola wyników leczenia i stanu zdrowia. Umożliwia to również konsultację z innymi ośrodkami medycznymi.

Jakie są możliwe powikłania?

Endoskopia jest badaniem bezpiecznym w rękach lekarza, który ma odpowiednie kwalifikacje.

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie możliwych powikłań i kontakt z lekarzem jeżeli masz kłopoty z połykaniem, ból w klatce piersiowej, narastający ból gardła.

Celem niniejszej broszury nie jest zastąpienie rozmowy pacjenta z lekarzem na temat potrzeby wykonania endoskopii. Jeżeli masz pytania odnośnie wskazań do zabiegu, alternatywnych metod postępowania, opłaty za zabieg lub pokrycia kosztów przez kompanię ubezpieczeniową, bądź też odnośnie treningu i doświadczenia lekarza, nie wahaj się zadać tych pytań lekarzowi lub jego asystentom.