Czym są guzki tarczycy?

Terminem guzek tarczycy określa się każdy nieprawidłowy rozrost komórek tarczycy układający się w skupisku. Przeważająca większość guzków tarczycy jest łagodna i niegroźna, jednakże niektóre mogą składać się z komórek rakowych. W związku z tym niezbędna jest dokładna diagnostyka guzków tarczycy aby wykryć potencjalne źródło raka tarczycy.

Jakie są objawy guzków tarczycy?

Większość pacjentów z guzkami tarczycy nie odczuwa żadnych objawów. Guzki są wykrywane podczas badania USG tarczycy, mogą być również wyczuwalne podczas badania palpacyjnego szyi. Guzki tarczycy mogą być utworzone przez komórki, które aktywnie produkują hormony, w tej sytuacji pacjent może odczuwać objawy nadczynności tarczycy. Niewielka grupa pacjentów może doświadczyć takich objawów jak:

  • ból szyi, szczęki, ucha,
  • trudności w połykaniu lub oddychaniu
  • chrypka

Jaka jest przyczyna guzków tarczycy?

Guzki tarczycy to jeden z najczęstszych problemów endokrynologicznych, występują u ok. 10% populacji. Dokładna przyczyna powstawania łagodnych guzków tarczycy nie jest poznana. Najbardziej niebezpieczną przyczyna guzków tarczycy jest rak tarczycy, jednak odpowiada on za mniej niż 10% guzków. 9 na 10 guzków tarczycy jest łagodna, najczęstsze są guzki wypełnione koloidem oraz guzki pęcherzykowe. Guzki mogą występować u pacjentów z niedoczynnością tarczycy (jeśli przyczyną jest choroba Hashimoto), czasem brak jodu w diecie może powodować powstanie guzków. Niektóre guzki powstają na tle zaburzeń genetycznych.

Jak zdiagnozować guzki tarczycy?

Po wykryciu guzków w badaniu palpacyjnym konieczna jest badanie USG. Po badaniu usg w wytypowanych zmianach ogniskowych (guzkach) najważniejsze jest przeprowadzenie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. Biopsja pozwala z bardzo dużą dokładnością określić, czy guzek składa się z komórek rakowych, podejrzanych o złośliwość czy jest łagodny. Po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki prowadzący endokrynolog podejmuje decyzję o dalszym leczeniu (operacyjne czy zachowawcze). W dalszym postępowaniu zachowawczym bardzo ważnym elementem postępowania jest kontrola usg tarczycy lekarza prowadzącego.