Rejestracja

tel. 792 18 44 55
tel. 52 33 55 101

Rejestracja telefoniczna codziennie od 8:00 do 18:00

Rejestracja online

Lekarz dentysta Olga Bartoszak

Telefon: 792 18 44 55

Centrum Medyczne SALUS
ul. Leśna 6a, 89-600 Chojnice – Mapa dojazdu Google

Leczenie zębów pod mikroskopem

Zapewniamy Państwu profesjonalne leczenie kanałowe zębów przeprowadzane przy pomocy nowoczesnego i specjalistycznego sprzętu.

Drogi Pacjencie, pamiętaj, że o każdy ząb warto i należy walczyć! Leczenie kanałowe to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Zaczyna się je od usunięcia chorobowo zmienionej miazgi z  komory i kanałów zęba. Kolejny krok to poszerzenie mechaniczne kanałów  przy pomocy specjalistycznych narzędzi endodontycznych (flexmaster, m-two, reciploc). W międzyczasie odkażamy każdy kanał płynami dezynfekcyjnymi, po czym tak prawidłowo poszerzone, oczyszczone, odkażone i zmierzone kanały wypełniamy. Na sam koniec sprawdzamy czy prawidłowo został wypełniony kanał używając rtg.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Aby leczyć Państwa wg najnowocześniejszych i najwyższych światowych standardów, używamy mikroskopu do leczenia kanałowego. Użycie tak nowoczesnego sprzętu zdecydowanie zwiększa skuteczność leczenia oraz komfort pacjenta. Pod mikroskopem lekarz dokładnie widzi całą komorę zęba oraz kanały, co pozwala na ich dokładne oczyszczenie i opracowanie. Dzięki temu, jesteśmy w stanie uratować zęby, które przy zastosowaniu klasycznego leczenia kanałowego zostałyby spisane na straty i jeszcze parę lat temu usunięte.

Na czym polega endodoncja?

Istotą endodoncji jest leczenie zniszczonych zębów, których kanały zostały zakażone. Bakterie próchnicowe dostają się do miazgi zęba, powodując jej stan zapalny. To objawia się bólem zęba. W takiej sytuacji należy podjąć leczenie kanałowe, czyli endodontyczne. Jest to podstawowa metoda leczenia, z jakiej korzysta endodoncja. Nowoczesne metody endodontyczne pozwalają uchronić zniszczony ząb przed rozwiązaniem ostatecznym, czyli jego usunięciem.

Dlaczego leczenie kanałowe jest tak trudne, czasochłonne a czasami niepewne?
Leczenie to wymaga dużego zaangażowania lekarza i precyzji leczenia. W trakcie pracy możemy napotkać wiele trudności. Kanały mogą mieć skomplikowaną budowę (np. cienkie, zakrzywione), mogą występować z resorpcją (zanikiem) wewnętrzną lub zewnętrzną, mogą być także częściowo zarośnięte. Posiadają różne kształty i nierówności (mogą być np. kolbowate lub mocno wygięte). Mogą być nietypowo ułożone a coraz częściej spotyka się dodatkowe kanały w zębach trzonowych.

Dlaczego leczenie kanałowe jest drogie?

Jak już przedstawiliśmy powyżej, leczenie kanałowe wymaga dużej precyzji, dokładności i pochłania bardzo dużo czasu. Ponadto wymaga zastosowania drogiego sprzętu do poszerzania, oczyszczania, odmierzania i wypełniania kanałów  a także rtg i ich późniejszej kontroli. W trudniejszych przypadkach również mikroskopu. Przy leczeniu kanałowym niezbędne jest również zastosowania wielu drogich narzędzi kanałowych (często jednokrotnego użytku), a ponadto drogich płynów dezynfekcyjnych. Gwarantujemy Państwu zadowolenie i satysfakcję tak przeprowadzonym leczeniem kanałowym.

Kiedy leczyć zęby pod mikroskopem?
Leczenie endodontyczne zawsze wymaga dużej dokładności. W przypadkach, kiedy nie sposób dostrzec gołym okiem źródła problemu, następuje konieczność zastosowania specjalistycznego sprzętu, jakim jest mikroskop stomatologiczny. Dzięki niemu możliwe jest nawet 40-krotne powiększenie oglądanej powierzchni. Stomatolog z pomocą nowoczesnego mikroskopu postawi trafną diagnozę, a także samo leczenie będzie obarczone mniejszym ryzykiem niepowodzenia.

Narzędzia do wykonania zabiegu leczenia kanałowego
Nie da się ukryć, że leczenie kanałowe nie należy do najprzyjemniejszych. Można jednak zmniejszyć dyskomfort odczuwany przez pacjenta wykonując znieczulenie miejscowe. Profesjonalny sprzęt to gwarancja, że zabieg będzie wykonany w warunkach aseptyki oraz bez ryzyka nieprzewidzianych powikłań. System kanałów jest oczyszczany i mechanicznie poszerzany przy pomocy narzędzi niklowo-tytanowych (flexmaster, m-two, reciproc). Konieczne jest wielokrtone przepłukiwanie silnymi środkami dezynfekującymi zakażone kanały. Podczas leczenia długoś
kanałów mierzona jest endometrem – precyzyjnym urządzeniem elektronicznym. Leczenie kanałowe kończy się wypełnieniem kanałów systemem ciekłej gutaperki (BeeFill) i kontrolą dokładności wykonanego zabiegu przy pomocy radiowizjografii.

Czy warto leczyć zęby kanałowo?

W sytuacji zakażonych kanałów alternatywą dla leczenia endodontycznego jest usunięcie zęba. Jest to sposób łatwiejszy i szybszy, ale również bardzo inwazyjny i ostateczny. Uzupełnianie powstałych braków zębowych jest bardzo kosztowne, a najcenniejsze są nasze własne zęby. Warto zatem zdecydować się na leczenie endodontyczne, zanim będzie za późno.