Leczenie żylaków kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych nie są stanem bezpośredniego zagrożenia życia, niemniej jednak stwarzają one ryzyko powikłań takich jak: zapalenia żył głębokich, owrzodzenia goleni czy zatorowość płucna. Przyjętymi metodami postępowania są: procedury skleroterapii, operacje żylaków klasyczne, z użyciem radiofrekwencji czy lasera, a także kompresjoterapia.

Skleroterapia

Skleroterapia (ostrzykiwanie) to metoda leczenia drobnych żylaków, żył siatkowatych i śródskórnych pajączków naczyniowych (teleangiektazji i venulektazji).

Polega ona na wprowadzaniu do światła naczynia specjalnych preparatów, które powodują obkurczenie się ściany naczynia i jego zamknięcia. Naczynie przestaje być widoczne.

  • W trakcie zabiegu chirurg wykonuje od kilku do kilkunastu nakłuć. Lek wprowadzany jest w postaci roztworu. 
  • zabieg mikroskleroterapii (dotyczy zamykania pajączków i żył siatkowatych) w większości przypadków wykonywany jest bez znieczulenia miejscowego, ponieważ samo znieczulenie jest zwykle bardziej bolesne, niż cały zabieg.
  • po zakończeniu zabiegu Pacjent powinien spacerować co najmniej 15 min. To ważny element profilaktyki przeciwzakrzepowej.

Kompresjoterapia czyli stosowanie podkolanówek lub pończoch uciskowych jest bardzo ważnym elementem zabiegu. Pozwala zmniejszyć liczbę powikłań oraz nawrotów żylaków i pajączków. Bezpośrednio po zabiegu należy założyć pończochę uciskową. Zalecamy jej stosowanie przez 72 godziny po zabiegu zarówno w dzień jak i w nocy a następnie tylko w dzień przez kolejne 30 dni. 

Konieczna jest kontrolna wizyta lekarska 14-30 dni po zabiegu.

Informacje do zapamiętania:

  • skleroterapia jest najskuteczniejszą metodą leczenia pajączków naczyniowych na nogach
  • satysfakcjonujący efekt leczenia otrzymuje się nierzadko po serii zabiegów (2-3) wykonywanych zazwyczaj w odstępach 30 – dniowych.

Zabieg skleroterapii jest procedurą małoinwazyjną i bezpieczną, co jednak nie oznacza, że można go wykonać u każdego Pacjenta. Kwalifikacja do zabiegu, przeprowadzana przez lekarza musi uwzględniać wszystkie dostępne informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, tj. przebytych i aktualnych chorób, przyjmowanych leków czy obciążeń rodzinnych.

Cennik 

Obszar Cena
jeden zabieg  od 700 zł

Zabieg wewnątrznaczyniowej ablacji żylaków System Flebogrif

System Flebogrif to nowatorska metoda leczenia żylaków. Jest połączeniem dwóch mechanizmów prowadzących do zamknięcia światła naczynia żylnego – oddziaływanie mechaniczne i w efekcie uszkodzenie śródbłonka naczyniowego oraz na chemicznych właściwościach podawanej substancji.

Zabieg leczenia żylaków kończyn dolnych metodą Flebogrif cechuje wysokie bezpieczeństwo i prostota samej procedury. Całość przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych i nie ma konieczności stosowania znieczulenia, ale czasami zdarzają się  nieprzyjemne dolegliwości, wówczas stosowane jest znieczulenie miejscowe. Zabieg jest bardzo precyzyjny i wykonywany pod kontrolą obrazu USG. Podczas trwającego około 30 minut zabiegu, chirurg wprowadza do naczynia specjalny prowadnik, przez który wsuwana jest koszula, a przez nią  cewnik, zakończony szczoteczką. Po dojściu do odpowiedniego naczynia, przez dren podawana jest substancja obliterująca pod postacią piany – Aethoxysklerol, a umieszczona na końcu prowadnika szczoteczka powodująe mechaniczne pobudzenie śródbłonka naczynia żylnego. Po zakończonej procedurze pacjent może wrócić do domu.

Zalecenia po zabiegu zalecana jest kompresjoterapia min. 2 tygodnie. Bezpośrednio po zabiegu pacjent ma zakładaną pończochę uciskową, która ma za zadanie stopniowo uciskać kończynę po zabiegu.

Cennik 

Obszar Cena
jeden zabieg  od 2600 zł

Zabieg wewnątrznaczyniowej ablacji żylaków System ClosureFast 

Procedura ClosureFast™ to ablacja (zamknięcie) żylaków przy użyciu termicznej radiofrekwencji. 

Do naczynia wprowadzany jest cewnik, który precyzyjnie emituje energię cieplną o częstotliwości radiowej powodując zamknięcie światłą naczynia. Po zamknięciu niewydolnej żyły krew jest przekierowana do najbliższego zdrowego naczynia. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Urządzenie dostarczone jest przez firmę Medtronik z USA. Dla każdego pacjenta używany jest jednorazowy cewnik. Procedura dostępna od kilku lat i jest dokładnie przebadana. Procedura ClosureFast™ nie wymaga zabiegu operacyjnego i użycia znieczulenia ogólnego. Czas trwania zabiegu to między 30 a 60 minut, zaś po zakończeniu zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych czynności. Badania kliniczne udowodniły, że procedura ClosureFast wiąże się z zdecydowanie mniejszym odczuwaniem bólu, występowaniem siniaków, wybroczyn oraz szybkim powrotem pacjenta do zdrowia, za czym idzie poprawa jakości życia pacjenta. Pacjenci u których zastosowano procedurę ClosureFast doświadczyli mniej dolegliwości bólowych a także szybszej rekonwalescencji niż pacjenci poddani zabiegom ablacji laserowej.

Cennik 

Obszar Cena
jeden zabieg  4600 zł

Zabieg wewnątrznaczyniowej ablacji żylaków System VenaSeal

Procedura VenaSeal™ wykorzystuje specjalny klej medyczny dostarczony do zmienonej chorobowo żyły celem jej zamknięcia. Nie wymaga działania termicznego czy środka sklerotyzującego.

Klej medyczny o specjalnej gęstości dostarczony za pomocą cewnika do światła żyły powoduje jej zamknięcie. 

Venaseal jest specjalnym klejem medycznym opartym na cyjanoakrylu, który bezpiecznie i skutecznie zamyka niewydolny odcinek żyły.

Udokumentowane rezultaty badań klinicznych prezentują bezpieczeństwo procedury oraz wysoki odsetek zamkniętych żył. Pacjent odczuwa komfort z powodu:

  • Braku konieczności stosowania pończoch uciskowych
  • Zminimalizowanego do znieczulenia miejscowego nakłucia
  • Szybkiej rekonwalescencji
  • Szybkiego powrotu do swoich codziennych aktywności
  • Braku siniaków i wybroczyn

Cennik 

Obszar Cena
jeden zabieg  6900 zł