Wypełniacze

Preparaty wypełniające stosowane w gabinecie oparte są o kwas hialuronowym.  Jest to najbezpieczniejszy materiał tego typu na świecie. Kwas hialuronowy to związek występujący naturalnie w skórze. Unikalną właściwością tej substancji jest bardzo duże powinowactwo do cząsteczek wody, dzięki czemu związek ten może znacznie zwiększać swoją objętość w tkankach. Kwasu hialuronowy jest idealnym materiałem uzupełniającym tkankowe niedobory naturalnie występującego związku, dzięki czemu zwiększają stopień nawilżenia skóry oraz wygładzają istniejące zmarszczki.

Kwas hialuronowy nie posiada właściwości alergizujących, w związku z czym nie ma konieczności wykonywania testów przed wykonaniem zabiegu. W zależności od wskazań, nasilenia ubytków zlokalizowanych na różnej głębokości tkanki oraz zamierzonych efektów, stosuje się preparaty o różnej gęstości. Preparatów o mniejszym stopniu usieciowania używa się do ostrzykiwania górnych warstw skóry właściwej, korygując w ten sposób drobne, płytkie zmarszczki, np. w okolicy oczu, czy zmarszczki nad wargą górną. Preparaty o wyższej masie cząsteczkowej i większej lepkości służą do korekcji głębokich fałdów, np. nosowo-wargowych. Grupa preparatów wolumetrycznych o najwyższej lepkości, wstrzykiwana głęboko pod tkankę podskórną, przeznaczona jest do modelowania rysów twarzy oraz zwiększania objętości w obszarach poddanych działaniu czasu i sił grawitacyjnych. Zabieg z użyciem specjalnie opracowanych wolumetrycznych preparatów kwasu hialuronowego umożliwia odzyskanie objętości w okolicach skroni, kości policzkowych, policzków i podbródka, co prowadzi do przywrócenia twarzy młodego wyglądu. Obecnie połączenie metod wolumetrycznych z korekcją zmarszczek z użyciem preparatów kwasu hialuronowego o mniejszej gęstości oraz toksyny botulinowej są coraz częściej stosowaną alternatywą chirurgicznego liftingu twarzy.

Wskazania do zabiegu:

Wygładzenie bruzd nosowo-wargowych,
Usunięcie zmarszczek okolicy oczu i międzybrwiowych
Korekcja opadniętych kącików ust
Modelowanie owalu twarzy
Korekcja konturu, modelowanie kształtu i objętości ust

Zabieg zwykle poprzedzony jest miejscową aplikacją kremu zawierającego środek znieczulający około godziny przed wykonaniem zabiegu. W szczególnych sytuacjach może być przeprowadzone znieczulenie miejscowe lub przewodowe preparatem znieczulającym. Preparat zawierający kwas hialuronowy podawany jest cienką igłą, co zmniejsza uczucie bólu. Efekty widoczne są tuż po zakończeniu zabiegu. Po zabiegu pacjent nie jest wyłączony z codziennego życia zawodowego i towarzyskiego. Czas utrzymywania się uzyskanego efektu estetycznego wynosi od 6 do 12 miesięcy, a rezultaty te można przedłużyć wykonując kolejne wstrzyknięcia po upływie tego okresu. Preparat można też dostrzykiwać stopniowo, w ciągu kolejnych sesji zabiegowych.

W ciągu 1-2 dni po zabiegu może się utrzymywać obrzęk w obszarze poddanym iniekcji. Najczęstszym niepożądanym efektem iniekcji są zasinienia, których wchłanianie można przyśpieszyć aplikacją żelu zawierającego heparynę (np. LipoHep) Przez kilka godzin po zabiegu powinno się unikać nadmiernej ekspresji twarzy, jak również dotykania i masowania miejsc iniekcji.
Trwałość preparatu w skórze zmniejsza się m.in. pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, a zatem pacjenci powinni unikać nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosować kremy ochronne z filtrem UV.